Забраната на пушенето при пътуване
Тютюнопушенето е проблем с широко обществено значение. Забраната на пушенето в заведенията и на обществени места повдига широки полемики доколко този акт не е дискриминационен и дали няма да доведе до отлив на клиентите на заведенията.
На тази плоскост се сблъскват двете гледни точки – на пушачи и непушачи, като всяка от страните яростно и категорично отстоява тезите си. Проблемът с цигарения дим засяга редица страни. Така например Австрия приема през 2007 г. забрана за пушене на обществени места.
По-късно, през 2009 г. австрийското законодателство постановява, че всички барове, дискотеки, кръчми, ресторанти и т.н., които заемат над 80 кв.м. застроена площ следва да обособят отделни помещения за пушачи и непушачи. По-малките заведения имат право на избор – да разрешат или забранят тютюнопушенето в тях.
Въпреки приетите наредби обаче те все още остават в сферата на добрите пожелания. Данни от проведени изследвания показват, че 47% от австрийците са пушачи. За сравнение – във Великобритания техният процзент е далеч по-малък – 22%.
Проблемите с цигарения дим са двояки – от една страна те са свързани с опасностите, които той крие за здравето на хората и за развитието на различни заболявания, а от друга – с опазването на природната среда.
Кой не би желал да се потопи в неповторимата традиционна атмосфера на Австрия или да изпие питие в някое от заведенията й, без при това да е принуден да търпи цигарен дим.
Испания забранява алкохола по плажовете
С подобен род проблеми, макар и от друго естество се сблъска и Испания, която бе принудена да забрани използването на алкохол по плажовете на Палма де Майорка.
Испанските плажове, едни от най-предпочитаните като място за летуване, се превръщат в средище за алкохолен туризъм и испанската страна е принудена да реагира, за да не доведе ескалацията на този проблем до отлив на туристи.
Изборът на място за почивка започва още с приключването на предната ваканция, а неговата привлекателност се определя от множество фактори. Избягването на пушенето на обществени места и алкохола по плажовете са сред мерките, които трябва да бъдат предприети, за да станат курортите още по-атрактивни.
Това, в съчетание с достъпността им и редовните полети до тях, както и евтините самолетни билети, предлагани от нискотарифните авиокомпании би генерирало далеч по-големи приходи от туризма, отколкото от продажбата на цигари и алкохол.